Fotografijos muziejuje vyks mokslo renginys – „Tyrėjų naktis“

Rugsėjo 29 d., penktadienį, 17–21 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140, Šiauliai) vyks mokslo renginys – „Tyrėjų naktis“. Įvairiose Lietuvos vietose vyksiantys nemokami renginiai mokslo megėjus pažindins su futurologija ir ateities mokslo pasauliu. Fotografijos muziejaus lankytojai susipažins su senosiomis ir išbandys pačias naujausias erdvinio vaizdo kūrimo technologijas.

Žmonijos kūrėjai ir tyrėjai, siekdami kuo tikroviškiau perteikti aplinką, išrado fotografiją. Nepasitenkinę plokščiu dvimačiu fotografiniu vaizdu, jie sukūrė erdvinę arba stereofotografiją. Šiandien žinome daugybę analoginių ir skaitmeninių erdvinio vaizdo kūrimo būdų.

„Tyrėjų naktį“ apsilankiusieji Fotografijos muziejuje turės išskirtinę progą apžiūrėti specialiai šiam vakarui parengtą teminę XX a. pradžios stereofotoaparatų ir fotografijos priemonių ekspoziciją. Norintieji galės išbandyti įvairius stereoskopus ir naudodamiesi jais pasigėrėti Fotografijos muziejaus fonduose saugomais XIX a. pabaigos – XX a. įvairaus siužeto stereovaizdais.

Senosiomis stereoskopinėmis kameromis šiam renginiui muziejininkai sukūrė keletą šiuolaikinių siužetų stereofotografijų, kurias kvies apžiūrėti skirtingomis peržiūros priemonėmis.

Visą vakarą veiks 3D akinių dirbutvės, bus galima pasidaryti kartoninius 3D akinius (raudona / mėlyna), kurie leis matyti stereovaizdą tam skirtose fotografijose. Pasidarytus akinius lankytojai galės pasiimti.

Susirinkusieji taip pat apžiūrės stereogramas. Iš pirmo žvilgsnio tai abstraktūs smulkaus rašto paveikslėliai, bet atpalaidavus akis ir žiūrint į paveikslėlį taip, kad vaizdas dvejintųsi, galima išvysti kvapą gniaužiantį trimatį vaizdą.

Fotografijos muziejaus studijoje užsidėjus virtualios realybės akinius bus galima „persikelti“ į terasą ant muziejaus stogo, į kitą miestą ar net pasaulio vietą. Muziejaus edukatoriai pademonstruos, kaip sferinę fotografiją pasidaryti patiems.

Renginyje dalyvaus ir pranešimus pristatys svečiai – tyrėjai ir kūrėjai profesionalai.

17.30 val. Fotografijos istorikas Dainius Junevičius papasakos apie stereofotografiją ir pristatys jo įgyvendinamo senųjų Lietuvos stereofotografijų tyrimo projekto metu surinktus stereovaizdus.

18.00 val. šiuolaikinių kompiuterinių technologijų įmonė UAB „MultimediaMark“ supažindins su naujausiomis virtualiai realybei sukurtomis aplinkomis ir leis jas išmėginti.

19.30 val. visus renginio dalyvius muziejininkai kvies įsiamžinti vienu iš muziejaus eksponatų – stereofotoaparatu „Ica Stereo LLoyd. 670“. Fotografijos muziejaus studijoje bus stebimas nufotografuoto vaizdo ryškinimo ir gamybos proceso tiesioginė transliacija iš greta esančios fotolaboratorijos.

Šią analoginiu būdu gautą stereofotografiją apžiūrėsime specialiais to laikmečio stereoskopais. Panorėjusiems jo skaitmeninę kopiją po renginio muziejininkai atsiųs elektroniniu paštu.