„Gimiau nerūkantis“ marškinėliais kūdikių tėvai skatinti auginti nerūkančią kartą

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje buvo vykdoma akcija „Gimiau nerūkanti/is“. Jos metu Šiaulių visuomenės sveikatos biuro specialistės keturiems naujagimiams, gimusiems gegužės 31 dieną – Pasaulinę dieną be tabako, dovanojo specialius marškinėlius ir diplomus. Apdovanoti visi aštuoniolika tą dieną skyriuje buvę mažyliai bei jų gimdytojai.

Tai tradicinė, jau penkioliktą kartą šalyje vykdoma akcija, kurios metu tėvams perduodamas prašymas saugoti vaikus nuo žalingo ir sveikatai pavojingo įpročio rūkymo. Šiaulių visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo skyriaus specialistė Asta Ivoškienė sveikino trijų berniukų ir vienos mergaitės, gimusių išskirtinę dieną, mamytes bei jų mažylius, bei linkėjo saugoti savo vaikus nuo pragaištingo pasyvaus rūkymo, kurį vaikams primeta rūkantys tėvai ar kiti artimieji. Specialistė patarė mamoms auginti vaikučius ir auklėti taip, kad jie niekada neįgytų šio žalingo įpročio.

Anot A. Ivoškienės, pagrindinis šios dienos tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais užterštu oru. Juolab, kad rūkymo žala neginčijama ir akivaizdi. Tiek moters, tiek vyro rūkymas gali tapti rimta kliūtimi norint susilaukti vaikų, o tėvų rūkymas gali pakenkti vaiko sveikatai. Pasyvus rūkymas nėštumo metu taip pat gali tapti vaisiaus ir jau gimusio vaiko sveikatos sutrikimų priežastimi. Rūkančių tėvų vaikai augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.

Rūkymo sukeltos ligos Lietuvai kasmet kainuoja apie 7000 gyvybių. Dėl šios priežasties akcijos organizatoriai ir vykdytojai, matydami vis labiau visuomenėje, o ypač tarp moterų, plintantį rūkymą, siekia informuoti visuomenę ir paraginti saugoti vaikų ir savo sveikatą.