Įdomus ir naudingas vaikų laisvalaikis – misija įmanoma
Prasidėjęs šiltasis metų laikotarpis, ilgesnės dienos bei vaikų vasaros atostogos daugelį tėvelių nejučia verčia susimąstyti apie vaikų laisvalaikį. Juk taip norisi, kad mažieji šeimos numylėtiniai laiką leistų prasmingai, įdomiai ir nuolat tobulėtų. Ne paslaptis, jog didelė dalis tėvų pasiduoda lengviausiam būdui užimti savo vaikus – animaciniai filmai televizijos ekrane, kompiuteriniai žaidimai, išmanusis telefonas, planšetė… Šiuolaikinės technologijos akimirksniu įtraukia net suaugusiuosius, padėdamos prarasti laiko bei erdvės nuovoką, o ką jau kalbėti apie vaikus. Taip, kompiuterio pagalba tėvams atsiras šiek tiek daugiau laiko, išgirs šiek tiek mažiau kartais erzinančių klausimų „kas, kur kaip, kam, kodėl“, o ir technologinis išprusimas neabejotinai vaikui pravers gyvenime. Tačiau vertėtų omenyje turėti ir kitą medalio pusę – nesaikingas technologijų naudojimas visų pirma kelia riziką vaiko sveikatai – tiek fizinei, tiek psichologinei. Taip pat ne vienas tyrimas atskleidė tamsiąją technologijų pusę, kai nepaisant visų teikiamų naudų, jos reikšmingai veikia socialinius ryšius – asmenys daug laiko praleidžiantys virtualioje erdvėje tampa uždaresni, mažiau bendrauja su aplinkiniais. Aktyviausiu raidos vystymosi laikotarpiu, kai dauguma vaikų gyvenimo būdo įpročių dar tik formuojasi, gebėjimas kurti ir palaikyti socialinius ryšius, t. y. susipažinti ir bendrauti, žaisti su kitais vaikais – itin svarbus. Be to, kas žino – galbūt būtent tuo metu, kai Jūsų mažylis perėjo dar vieną „Angry Birds“ lygį, jis galėjo išmokti kažko, kas ateityje būtų visiškai pakeitę jo gyvenimą. Todėl reikėtų neužmerkti akių prieš besaikį technologijų vartojimą ir ieškoti užimtumo alternatyvų, o jų yra pakankamai nemažai.
Ar prisimenate savo vaikystę, kai smagiai vaikų būryje kepdavote smėlio pyragus, šokinėdavote „klases“, žaisdavote slėpynes, „chali chalo“, „aklą vištą“, „kirstuką“, „kvadratą“, ir slapčia pagalvodavote apie svajonių namelį medyje? Apie šį svajonių objektą, ir norėtume daugiau pakalbėti. Su žiupsneliu nostalgijos ir vaikiškų svajonių prieskoniu.
Pastaruoju metu itin išpopuliarėję vaikų žaidimų nameliai privertė susimąstyti apie jų naudą vaikų ugdymui, tad išsamiau pasidomėkime šia vaikų užimtumo priemone. Šeimos, kurios jau spėjo įgyvendinti tokį „projektą“ savo kiemuose, atskleidžia, jog iš tikrųjų tai gerokai daugiau nei gražiai tarpusavyje susuktos medinės lentutės – tai erdvė, kurioje ne tik gimsta bet ir pildosi nuostabios vaikų svajonės. Tačiau apie viską iš pradžių.
Medinis vaikų žaidimų namelis
Namelis medyje – išties viliojanti idėja, ypatingai mačiusiems filmus apie Robinzoną Kruzą. Visgi reikia turėti omenyje jog namelio gyventojai – vaikai, tad maksimalus saugumas turėtų būti didžiausias prioritetas. Puiki alternatyva nameliui medyje galėtų būti namelis pastatytas ant kojų, o ir namelis ant žemės neturėtų sumažinti įspūdžio mažiesiems. Namelį projektuoti ir pastatyti galima patiems, tai pakankamai įtraukiantis ir įdomus procesas, tačiau vėlgi reikia nepamiršti pagrindinio dalyko – saugumo. Namelį statant savarankiškai, reikėtų prieš tai ne tik devynis kartus pamatuoti bet ir pasikonsultuoti su kompetenciją ar patirtį statybose turinčiais asmenimis, kad namelis būtų tinkamai sutvirtintas ir nevirstų medienos krūva papūtus pirmam stipresniam vėjui. Visgi jei tėveliai neturi daug laiko projektavimui ir statybų darbams, o galutinio rezultato norisi jau po kelių dienų, o ne po poros mėnesių ar metų – yra pakankamai nemažai alternatyvų, pvz. internete galima surasti parduotuvių, siūlančių jau suprojektuotus įvairiausių modelių ir dydžių namelius, kurie netgi turi saugumo sertifikatus, pvz. nemažai namelių galite surasti svetainėje 4iq.lt ar kitose panašaus pobūdžio parduotuvėse. Turint omenyje pastaruoju metu vyraujančias vaikų žaislų kainas, laiko sąnaudas projektuojant ir statant namelį savarankiškai ir įvertinus gaunamą rezultatą, kaina išties pakankamai adekvati – nuo kelių šimtų eurų. Verta atkreipti dėmesį, jog siekiant didžiausios naudos mažųjų raidai, medinis vaikų žaidimų namelis turėtų būti tęstinis „projektas“, į kurį kiek įmanoma labiau įsitrauktų visa šeimyna. Kieme pastačius lauko namelį, derėtų kartu su būsimais namelio šeimininkais išrinkti spalvas, kuriomis jį nudažysite – tai neabejotinai paskatins vaikų vaizduotę, o spalvingas namelis taps puikiu kiemo akcentu. Reikėtų nepamiršti tinkamai įrengti bei apstatyti namelio vidų, kad mažajam gyventoju ten būtų jauku ir gera leisti laiką.
Kodėl verta užsiimti namelio „projektu“?
Verta paminėti keletą priežasčių, kodėl ši vaikų lavinimo ir laisvalaikio praleidimo priemonė yra itin naudinga.
Bendras laikas su šeima. Pastebimai ryškėja tendencija, kai dėl milžiniško gyvenimo ritmo mažėja laikas, kurį šeima praleidžia bendrai, visi kartu. Namelio „projektas“ neabejotinai suartina ir įtraukia visus šeimos narius – nuo namelio pastatymo bendromis jėgomis, nudažymo, įrengimo, iki tradicinės sekmadieninės arbatos valandėlės namelyje ar šalia jo.
Saugi žaidimų erdvė šalia namų. Jūsų vaikui nereikės bėgti žaisti į kitą kiemą ar gatvę, o Jūs visuomet žinosite, jog mažasis yra čia pat, prie namų, savo rezidencijoje.
Daugiau laiko gryname ore. Lauko žaidimų namelis neabejotinai privers mažuosius dažniau atitraukti akis nuo televizijos ekranų bei įvairių kompiuterinių žaidimų ir daugiau laiko leisti lauke, gryname ore. Tai paskatins ir didesnį vaikų fizinį aktyvumą, kuris yra toks svarbus vaikų raidai.
Žaidimai bet kokiu oru. Tikra mažųjų rezidencija turi ir duris, ir langus ir, žinoma, stogą. Taigi joks lietus ar vėjas nėra baisus, o tai itin aktualu gyvenant mūsų klimatinėje zonoje… Mažieji pramogauti savo namelyje gali bet kokiu oru.
Socializacija. Vaikystėje nepaprastai svarbu užtikrinti vaikų socializaciją, bendravimą su vaikais, ryšių kūrimą ir palaikymą. Juk turint tokį namelį, neabejotinai į svečius norės užsukti ir kaimynai, o Jūsų vaikas bus populiariausias tarp draugų!
Kūrybiškumo ugdymas. Viena svarbiausių vaikų žaidimų namelio funkcija – kūrybiškumo lavinimas ir ugdymas. Pačių įvairiausių žaidimų scenarijų pagalba mažieji galės visiškai atsiskleisti ir itin sparčiai tobulėti.
Atsakomybės jausmo ugdymas. Medinis vaikų žaidimų namelis tai ne tik pramogos, tai taip pat ir atsakomybės jausmo kūrimas. Juk namelį reikia prižiūrėti, sutvarkyti, valyti, rūpintis svečių priėmimu. Mažieji susiduria su nedideliais buitiniais iššūkiais, kurie padeda geriau suprasti suaugusiųjų pasaulį.
Ilgalaikė vaikų užimtumo priemonė. Skirtingai nuo daugelio įvairiausių žaislų, žaidimų namelis dėl savo įvairiapusiškumo mažiesiems greitai neatsibos ir bus ilgalaikė investicija į įdomų laisvalaikio praleidimą. Paprastai tokie žaidimų nameliai puikiausiai tinka vaikams nuo poros iki dešimties metų.
Sodo puošmena. Be visų puikių dalykų, Jūsų pačių pasirinktomis spalvomis nudažytas namelis taps tikra kiemo puošmena ir pasididžiavimu prieš kaimynus ir svečius.
Ką veikti namelyje?
Pastačius namelį ir pasirūpinus jo išvaizda – pats metas pramogoms, o jų gali būti pačių įvairiausių. Nuo arbatos gėrimo ceremonijos iki pasakų skaitymo valandėlės, nuo piešimo pamokų iki stalo žaidimų vakaronės. Didesniuose ar kelių aukštų nameliuose šiltuoju metų laiku puikiausiai galima miegoti pietų miegą! O kur dar įvairiausi žaidimų scenarijai: inscenizuota parduotuvėlė, pasakų pilis ar nepasiekiama tvirtovė – visiška laisvė vaikų fantazijai ir kūrybiškumui lavinti. Beje, namelis gali būti puikiausiai lankomas visus metus – rudenį namelyje gali šurmuliuoti rudenėlio šventė, o žiemą privalu papuošti eglutę, juk Kalėdų senelis užsuka į visus gerų vaikų namus, tiesa?
Akivaizdu, jog norint, kad vaikai prasmingai ir kūrybiškai praleistų laiką nebūtinai reikia dešimčių ar šimtų brangiai kainuojančių žaislų, kurie greitai atsibosta. Kur kas naudingiau sukurti tinkamą aplinką, pramogų erdvę, kurioje vaikai jaustųsi jaukiai ir galėtų visiškai atsiskleisti. Juk užaugę vaikai vargu ar prisimins vaikystėje žiūrėto eilinio animacinio filmuko siužetą ar keletą kartų laimėtą kompiuterinį žaidimą, o savo svajonių namo, kuriame patirta daugybė puikių įspūdžių, nepamirš niekada!