Joninės prie malūno ir miesto centre. Programa

Birželio 23 d., ketvirtadienį, 15–20 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks jubiliejinės, jau 10-osios Kupolinės. Lankytojų lauks vasarvidžio šventė, kupina magijos, mistikos ir šviesos stebuklo, vilios Kupolinių apeigos, žolynų ir burtų valanda, kūrybinės dirbtuvės, folkloro ansamblių pasirodymai. Įėjimas nemokamas.

Šiais metais kiekvienas, įžengęs pro apkaišytus žolynais vartus, Žaliūkių malūnininko sodyboje ras ir vainikais papuoštą kiemą, ir vainikavimo dar laukiantį Kupolės medį, ir šurmuliuojantį kermošių, ir daugybę veiklų. Visi galės smagiai ir prasmingai švęsti ilgiausią metų dieną ir trumpiausią naktį: rinkti žolynus, pinti vainikus, puošti Kupolės medį. Linksmybės ir stebuklai tęsis iki pat vakaro.

Šventės dalyviams bus įdomu apsilankyti Žaliūkių gatvės kalvio Alberto Martinaičio dirbtuvėlėje, kurioje bus galima išmokti gaminti švilpynes, muzikos instrumentus, vaikiškus žaislus; pamatyti unikalias kankles ir paukštelius, padarytus iš lietuviško akmens. Meistras visada noriai dalinasi liaudiškų muzikos instrumentų, senoviškų žaislų ir žaidimų bei kitokių liaudiškų dirbinių gamybos bei naudojimo paslaptimis. Šventėje dalyvaus ir dailės studija „Auksinė ochra“, kviesianti ne tik pažiūrėti, bet ir patiems atskleisti savo kūrybines galias.

Kupolinėse skambės ir  šienapjūtės, ir meilės dainos, ir senosios sutartinės. Dalyvaus šiauliečiai: vaikų ir jaunimo folkloro ansambliai „Čiutulis“, „Gąsužis“, modernaus folkloro grupė „Rasgauda“, Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ folkoro ansamblis „Salduvė“. Atvyks ir svečių: neseniai susibūrusi „Tyrulė“ iš Radviliškio rajono, išskirtinis Vilniuje gyvenančių dzūkų kūrybinio folkloro ansamblis „Dainaviai“. Dainingiems dzūkams vadovauja žinoma postfolkloro atlikėja archeologė Daiva Steponavičienė-Rugiaveidė. Šiauliuose jie pristatys senosiomis tradicijomis grįstą, bet kartu ir šiuolaikiškai modernią koncertinę programą. Vakaro sulauksime kartu su folkloro ansambliu „Ramočia“ iš Kelmės. Kelmiškiai žada ne tik puikias žemaitiškas dainas, bet ir trankią vakarušką.

Jau dešimtį metų prie Žaliūkių vėjo malūno organizuojamos Kupolinės turi labai daug liaudyje paplitusių pavadinimų: Kupolės, Rasos, Vainikų šventė, Joninės. Įvairiuose šventės pavadinimuose slypi skirtingų istorijos laikotarpių prasmės. Kupolėmis seniau vadintos sužydėjusios pievos, vaistažolės, iš kurių buriama, ir medis arba šakota kartis, įkasama šventvietės viduryjeapipinta vainikais. Pagal Simoną Daukantą – tai Vainikų šventė, mat jais puošia galvas, vartus, medžius, kryžius. Rasų pavadinimas primena, jog dabar vešliausi žolynai, o ant jų, saulei tekant, tyriausia rasa. Joninių pavadinimas atėjęs iš katalikų bažnyčios liturgijos. Tai šv. Jono Krikštytojo gimimo šventė. Tad Kupolinėmis ar Rasomis vadinamą dieną ypač mėgsta Jonai, Jonės, Janinos, nes ji švenčiama Joninių išvakarėse, o mūsų krašte varduvininkus iš vakaro ir sveikindavo.

Vasarvidis arba vasaros saulėgrįža kitados buvo švenčiama net savaitę, kupiną šventinių apeigų su žolynais, ugnimi ir vandeniu. Būdavo renkamos vaistažolės, kurios šiuo metų laiku turi daugiausiai gydomųjų galių. Jos laikomos namuose iki kitų metų vidurvasario, gydo žmones ir gyvulius, gina nuo nužiūrėjimo.

Tad į šventę VU Šiaulių akademijos Botanikos sodo botanikai atvyks ne tuščiomis: su savimi atsiveš įvairiausių vaistingų, žydinčių, kvepiančių žolynų. Seniau buvo tikima, kad, pavyzdžiui, Joninių išvakarėse nuskinta jonažolė gali išgydyti net 99 ligas. Nuo ko, dėl ko ir kaip tomis vaistažolėmis reikia gydytis, papasakos išmanantys specialistai. Maža to, botanikai lankytojams pristatys simbolinį augalą – kūpolį.

Joninių išvakarėse renkamos ne tik vaistažolės – suskinta 9 ar 12 žolynų puokštė, vadinama kupole, yra stebuklinga, tinka burtams ir ateities spėjimui. Sako, kad tokia kupolė gydo žmones ir gyvulius, gina nuo piktų akių nužiūrėjimo, taip pat pagal ją galima spėti ir kitų metų laimę. Juk kiekvienas šioje puokštėje esantis augalas turi skirtingą reikšmę, kurią bus galima sužinoti per specialiai tam skirtą burtų valandą.

Birželio 23 d. 19–24 val. Šiaulių mieste vyks „Aktyvios Joninės mieste“, kurios šiauliečius ir miesto svečius pakvies aplankyti bei atlikti įvairias užduotis punktuose, esančiuose skirtingose miesto erdvėse. Patys entuziastingiausi dalyviai, kurie įvykdys visas užduotis ir žemėlapį užpildys baltų simboliais, bus apdovanoti amuletais. Paslaptingiausios vasaros šventės apeigos bus užbaigiamos Talkšos ežero pakrantėje, kur miestiečių lauks ne tik šventinis koncertas, bet ir Joninių laužas.

Joninės – viena iš seniausias tradicijas turinčių švenčių Lietuvoje. Birželio 23-ąją vykstanti šventė, dar kitaip vadinama Kupolėmis arba Rasomis, daug kam simbolizuojasi su paparčio žiedo paieškomis, laužų deginimu ar vainikų pynimu bei jų plukdymu vandeniu, taip pat ši diena glaudžiai siejama ir su vasaros saulėgrįža, kada vieną kartą metuose Šiaurės pusrutulyje žmonės gali mėgautis ilgiausia diena ir trumpiausia naktimi.

„Šiaulių kultūros centras, būdamas etninės kultūros puoselėtojas, žino, kad kartais visos per amžius atėjusios tradicijos tiesiog ima ir pasimeta šiandieniame skubėjimo pasaulyje. Todėl šiemet per skirtingose centrinio miesto dalyse veiksiančius punktus šiauliečius ir miesto svečius kviesime susipažinti su svarbiausiais Joninių šventės ritualais“, – sako Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.

Etnokultūrinė šventė prasidės 19 val. prie Šiaulių kultūros centro (Aušros al. 31), kur pėsčiomis, dviračiais ar paspirtukais atvykę miestiečiai galės gauti žemėlapį su nurodytomis punktų vietomis bei susipažinti su taisyklėmis, o varduvininkai – Jonai, Janinos ir Janės – bus pradžiuginti dovanomis. Antrasis punktas, įkurdintas Kaštonų alėjoje, dalyvius pakvies simboliškai apsivalyti, mat ten kiekvienas šiaulietis privalės pereiti pro Saulės virsmo vartus. Toliau įvairiose Vilniaus g. pėsčiųjų bulvaro erdvėse žinias apie Jonines tikrins mįslių stotelės. Skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės iš vasaros lauko gėlių bus galima susikurti kupolių puokštę, o VU Šiaulių akademijos Studijų skyriaus vidiniame kiemelyje išgirsti savo ateitį.

Klausytis ir stebėti koncertinę programą šiauliečius ir miesto svečius pakvies Saulės Laikrodžio aikštėje įkurdinta scena, kurioje koncertinę programą žiūrovams dovanos grupės: „Sidabro“, „No_use“ ir „Baltos varnos“, Šiaulių kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai: folkloro ansamblis „Sidabrinė gija“ (meno vad. V. Rezgienė-Taučienė), liaudiškų šokių ansamblis „Kalatinis“ (meno vad. V. Verkulienė), liaudiškų šokių grupė „Vajaunas“ (meno vad. R. Laugalis), taip pat folkloro ansamblis „Salduvė“ (meno vad. D. Daknys) ir Joniškio kultūros centro gyvo garso grupė „Septem band“.

Renginį vainikuos Talkšos ežero pakrantėje Joninių laužo ir šiaudinių skulptūrų uždegimas, kupolių deginimas ir apeigų užbaigimas su Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansambliu „Saulala“. Ištvermingiausieji galės laukti saulės patekėjimo ar vakaro pramogas pratęsti ieškant stebuklingiausiojo paparčio žiedo.

I punktas

Šiaulių kultūros centras (Aušros al. 31)
ŽEMĖLAPIŲ PASIĖMIMO VIETA
Pasiimk žemėlapį, pradėk žaidimą!

II punktas
Kaštonų alėja
SAULĖS VIRSMO VARTAI
Ženk pro saulės virsmo vartus ir atlik apsivalymo apeigą!

III punktas
Skulptūra „Meilės varpas“ (Vilniaus g. ir Varpo g. sankryža)
Įmink eiliuotą mįslę ir atsakymą užrašyk žemėlapyje!

IV punktas
Skveras prie Šiaulių miesto savivaldybės (Vasario 16-osios g. 62)
KUPOLIŲ RINKIMAS
Susirink Joninių kupolę!

V punktas
Povilo Višinskio aikštė (Vilniaus g. 130)
Įmink eiliuotą mįslę ir atsakymą užrašyk žemėlapyje!

VI punktas
VU Šiaulių akademijos Studijų skyriaus vidinis kiemas (P. Višinskio g. 38)
BURTAI IŠ KUPOLIŲ
Išgirsk savo ateitį!

VII punktas
Skveras prie viešbučio „Šiauliai“ (Draugystės pr. 25)
Įmink eiliuotą mįslę ir atsakymą užrašyk žemėlapyje!

VIII punktas
Saulės Laikrodžio aikštė (Ežero g. 64)
PAMATYK IR IŠGIRSK
Išsirink Joninių amuletą ir klausykis Šiaulių kultūros centro mėgėjų meno kolektyvų: folkloro ansamblio „Sidabrinė gija“ (meno vad. V. Rezgienė-Taučienė), liaudiškų šokių ansamblio „Kalatinis“ (meno vad. V. Verkulienė), liaudiškų šokių grupės „Vajaunas“ (meno vad. R. Laugalis), taip pat folkloro ansamblio „Salduvė“ (meno vad. D. Daknys), Joniškio kultūros centro gyvo garso grupės „Septem band“, grupių: „Sidabro“, „No use“ ir „Baltos varnos“ koncerto!

IX punktas
Talkšos ežero pakrantė
KUPOLIŲ DEGINIMAS
23.30 Joninių laužo uždegimas, kupolių sudeginimas ir apeigų užbaigimas su Biržų „Saulės“ gimnazijos folkloro ansambliu „Saulala“.

Šventės rengėja – Šiaulių miesto savivaldybė.Organizatorius – Šiaulių kultūros centras.Renginio metu bus filmuojama ir fotografuojama, o nuotraukos publikuojamos viešojoje erdvėje.Renginys nemokamas

Pasitikime trumpiausią metų naktį Jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ koncerte!

Šiauliuose visą birželio mėnesį skamba gyva muzika, vyksta muzikos ir medijų performansai. Birželio 23 d. Fotografijos muziejaus (Vilniaus g. 140) stogo terasoje vyks jau paskutinis šiais metais Jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ (organizatoriai VšĮ „Sielai“ ir Fotografijos muziejus) koncertas po atviru vasaros dangumi, tačiau birželio 30 d. laukia dar vienas susitikimas su ypač žymiais menininkais.

Didelio žiūrovų susidomėjimo sulaukiantys renginiai prisideda ir prie šiuo metu aktualaus tikslo – bendradarbiaujant su Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugija, renkama parama Ukrainos jaunimui, pasitraukusiam nuo karo tėvynėje ir apsistojusiam Šiaulių regione. Penkiuose iš septynių jau įvykusių festivalio renginių suaukota suma siekia daugiau nei du tūkstančius eurų.

Birželio 23 d. 19 val. prasidėsiantis koncertas nudžiugins ypač turtinga programa – pasirodys net aštuoni atlikėjai ar grupės.

Vakarą pradės Izabelė Perminaitė ir Laurynas Kerežius. Izabelė su Laurynu susipažino dar gimnazijoje, kartu grodami mokyklos grupėje. Nors nariai keitėsi, Izabelė su Laurynu visada išliko grupės sudėtyje, o vėliau, kartu koncertuodami renginiuose ar kavinėse, tapo tikrais scenos partneriais. Muzikantai atlieka indie pop stiliaus muziką ir ją apibūdina kaip lengvą, jaukią, „su porą spicy akordų, kad nebūtų taip banalu“. Izabelė dalijasi bendra jų svajone – įrašyti albumą ir išleisti vinilinę plokštelę.

Grupė „Neto“ šiemet atšventė 15 metų jubiliejų. Per visus šiuos metus nuolat keitėsi muzikuojantis jaunimas, o naujausia grupės sudėtis kartu scenoje jau apie metus laiko. Muzikantai nuolat ieško savęs, domisi  įvairiais muzikos stiliais ir mėgsta eksperimentuoti.

When I’m Sober“ – taip save pristato atlikėjas Nathan Kiri, kuris šį ketvirtadienį „Šiauliai gyvai“ festivalyje pasirodys jau antrąkart. Atlikėjas pasakoja, kad po praeitų metų pasirodymo įgijo nemažai patirties, ramybės ir paaugo kaip asmenybė, o labiausiai jį įkvepia muzikiniai filmų takeliai ir klasikinė muzika.

Šiauliečių grupė „geck“ susikūrė dar prieš trejus metus. Tuo metu jaunuoliai įrašinėdavo viską, ką tik sukurdavo, o po dvejų metų eksperimentavimo praėjusiais metais užlipo ant ,,Šiauliai gyvai 2021“ festivalio scenos. Grupė siekia puoselėti instrumentinės muzikos kultūrą, todėl klausytojams pristato įvairius džiazo, funk muzikos kūrinius, programą kartais paįvairindami ir sunkesne muzika.

Elzę Urbietytę muzika lydi nuo vaikystės, o pati dainas pradėjo kurti būdama devintokė, tuomet Elzė pirmą kartą ir užlipo į sceną. Po pirmųjų pasirodymų iš karto sekė dainų įrašai, atlikėja išleido pirmąją dainą –  „Bitės skrydis“, o dar po metų – ir visą albumą.

Grupė „Good Question“ groja pop / funk stiliaus aranžuotes, atlieka savo kūrybos dainas ir coverius. Susikūrusi prieš keletą metų koncertavimui „Gatvės muzikos dienose“, grupė nuolat tobulėja, siekia išsaugoti savo sudėtį ir kurti vis geresnius pasirodymus.

Tarp punk rock ir metalo savo muzikinės terpės vis dar beieškanti grupė „Diarchija“ susibūrė 2021 metų rudenį. Elektrine gitara grupėje grojantis Augustinas pasakoja, kad kartu su vokalistu yra prijaučiantys sunkesnei muzikai, todėl natūralu, kad tokio stiliaus muziką jie ir pasirinko groti. Pagrindinis grupės įkvėpimo šaltinis – šiuometinės politinės bei visuomeninės aktualijos. Vaikinai stengiasi nebūti paviršutiniški ir tikisi, kad jų dainos savo svorio bei žinutės niekada nepraras.

Vakarą triukšmingai užbaigs roko grupė „Wolfsome“, kuri savo grojamos muzikos stilių apibūdina kaip rokenrolą, gimusį sumaišius bliuzą ir sunkųjį roką. Vos per kelerius veiklos metus „Wolfsome“ sukaupė nemenką muzikinį turtą: metų naujoko titulas LRT Opus jaunųjų grupių konkurse, keletas nominacijų, vienas įspūdingesnių pasirodymų M.A.M.A apdovanojimuose, išleistas albumas „Origin.412“, geriausias video klipas Lietuvoje! Dar 2016 metais „Wolfsome“ buvo pastebėta gerai pasaulyje žinomos laidos apie automobilius „Top Gear“ kūrėjų. Laidos siužete suskambusi lietuvių grupės daina „Electrified“ nustebino jos autorius ir buvo išgirsta milijonų klausytojų visame pasaulyje!

Ateikite pasitikti trumpiausią metų naktį Jaunimo muzikos festivalio „Šiauliai gyvai 2022“ koncerte!

O kitą ketvirtadienį, birželio 30 d. – kulminacinis festivalio renginys. Menininkė Jolita Vaitkutė ir muzikantas Andrius Mamontovas Fotografijos muziejaus Galerijoje pristatys instaliaciją „Skambina“. Jolitos Vaitkutės iš senų telefonų ir laidų sukurtoje instaliacijoje skambės Andriaus Mamontovo melodija, specialiai Fotografijos muziejaus erdvei kūrinys bus papildytas menininko fotografijomis.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite: