Netekome maestro Virgilijaus Noreikos

Pasaulis, Lietuva ir Šiauliai neteko ypatingo žmogaus, eidamas 83 metus mirė garsiausias šalies operos solistas, Šiaulių miesto garbės pilietis Virgilijus Kęstutis Noreika. Šiauliuose gimęs maestro visada džiaugėsi savo sąsajomis su mūsų miestu, visada maloniai čia lankydavosi. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas telefonu pareiškė užuojautą Loretai Bartusevičiūtei – Noreikienei.

 

Šis laikotarpis Šiauliuose – netekčių metas. Vos prieš savaitę atsisveikinome su garsiu menininku ir pedagogu Algimantu Vitoliu Trušiu. Kovo trečioji prasidėjo ypač liūdna žinia – mirė Šiaulių miesto garbės pilietis, garsusis tenoras Virgilijus Kęstutis Noreika.

Maestro buvo gimęs tą pačią dieną, kai švenčiamas ir Šiaulių gimtadienis. Turbūt dėl to, taip pat ir dėl jaukių vaikystės prisiminimų, V. Noreika Šiauliams jautė itin didelę simpatiją ir šilumą.

2015 m. rugsėjo 11 d. jam buvo suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas.

„Pagalvojęs apie Šiaulius pirmiausia prisimenu virš mano vaikiškos lovelės kabojusį, mamos rankomis išsiuvinėtą užrašą „Virgilijau, su Dievo pagalba miegok ramiai“. Prisimenu vaikystės draugus, su kuriais žaidėme Vilniaus gatvės balose. Labai brangūs prisiminimai, susiję ir su Šiaulių dramos teatru, kur vaikiškame spektaklyje vaidinau nykštuką. Visą gyvenimą man Šiauliai buvo prie širdies “, – tuomet atsiėmęs apdovanojimą susirinkusiesiems pasakojo Virgilijus Kęstutis Noreika.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas dėl maestro netekties pareiškė užuojautą Loretai Bartusevičiūtei-Noreikienei.

„Tokie Žmonės niekuomet neišeina. Tai tokia šviesa, kuri yra ir bus. Virgilijus Noreika buvo, yra ir bus mūsų miesto Garbės pilietis. Visuomet pabrėždavo, jog Šiauliai yra jo gimtasis miestas“, – teigė Artūras Visockas.

Virgilijus Kęstutis Noreika gimė 1935 m. rugsėjo 22 d. Šiauliuose. 1945 m. su tėvais persikėlė į Vilnių. 1949 m. pradėjo mokytis Juozo Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje, kurią baigęs tęsė studijas tuometinėje konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje). Dar būdamas IV kurso studentu, 1957 m. debiutavo Lietuvos operos ir baleto teatre. Tais pačiais metais laimėjo aukso medalį Pasaulio jaunimo ir studentų festivalio konkurse. 1965-1966 m. tobulinosi Milano teatre ,,La Scala“. Jame parengė net šešis vaidmenis, tarp kurių – Pinkertono vaidmuo iš garsiosios G. Puccini operos ,,Madame Butterfly“. 1975-1991 m. Lietuvos operos ir baleto teatro direktorius bei meno vadovas. 1993-1994 m. dėstė Karakaso (Venesuela)  Lotynų Amerikos dainavimo akademijoje. 1995-1996 m. Talino teatro ,,Estonia“ dainavimo meistriškumo pedagogas, o nuo 1997 m. – Estijos muzikos akademijos kviestinis profesorius. Per savo įspūdingą karjerą maestro sukūrė vaidmenis 46 operose, sudainavo apie 900 spektaklių, gastroliavo 49 užsienio šalyse bei surengė per 700 solinių koncertų. Užsienio žiniasklaida ne kartą maestro gretino su L. Pavarotti ir P. Domingo.