AktualuSveikata

Organų donorystei paaukoti inkstai ir ragenos

Respublikinės Šiaulių ligoninės Anestezijos ir intensyviosios terapijos centro gydytojai anesteziologai reanimatologai identifikavo efektyvų organų donorą. Šio kilnaus pasiaukojimo dėka keli inkstų ir ragenų laukę žmonės sulaukė didžiulės pagalbos bei galimybės gyventi visavertį gyvenimą. Šiais metais ligoninėje nustatyti trys kadaveriniai audinių ir organų donorai, iš kurių du tapo efektyvūs ir jų tinkami organai panaudoti organų donorystei. Audinių ir organų donorystės koordinatorė gydytoja anesteziologė reanimatologė Gabrielė Slunksnienė sako, kad kiekvienu atveju sprendimą gyvybiškai būtinus organus aukoti donorystei priima artimieji, tad jų sprendimas ypač vertas padėkos ir pagarbos. 
Potencialiais audinių ir organų donorais tampa pacientai, kuriems pirmojo smegenų mirties konsiliumo metu nustatomi visi septyni smegenų mirties kriterijai. Bet tai dar ne galutinis sprendimas. Organų donorystės koordinatorė kviečia medikų komandą, atvyksiančią paimti organus, tinkamus donorystei. Prieš tai  tenka bendrauti su mirusiojo, kurio organai tinkami donorystei, artimaisiais. Jie priima labai svarbų sprendimą aukoti artimojo organus donorystei.
 „Ne visi sutinka aukoti artimojo organus donorystei, ir ne visų donorų organai tinka šiam kilniam tikslui dėl sužalojimų, persirgtų ligų ar taikyto gydymo. Tokiu atveju potencialus organų donoras tampa neefektyvus“, – paaiškina gydytoja G. Slunksnienė nelengvą kelią iki galimo organų paėmimo. 
Kai visi kadaverinio organų donoro organai tinkami donorystei, vienas donoras teoriškai gali išgelbėti net septynis sunkiai sergančius pacientus. Tokiu atveju Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos centro operacinėje  dirba iš kelių klinikų atvykusios chirurgų komandos, kurios atlieka širdies, inkstų, plaučių, kepenų ragenų eksplantaciją – audinių dalies išėmimą iš organizmo, norint juos persodinti į kitą organizmą.
Organų donorystei žmogus gali pasiryžti ir pats, kai, dar gyvas būdamas, užpildo reikiamus dokumentus Donoro kortelei gauti. Respublikinės Šiaulių ligoninė yra viena iš šalyje esančių donorinių ligoninių, kuri prisideda prie Nacionalinio transplantacijos biuro raginimo propaguoti informaciją apie audinių, ląstelių ir organų donorystę bei transplantaciją. Donoro kortelę galima įsigyti, užpildžius Asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti. Tai galima atlikti ir internetu, prisijungus prie Nacionalinio transplantacijos biuro, kur yra skelbiami reikiami nurodymai kaip užpildyti sutikimą internetu.   
Donorystės sėkmę lemia keli esminiai veiksniai: komandinis medikų darbas, konstatuojant smegenų mirtį, pokalbis su mirusiųjų artimaisiais dėl donorystės, ir artimųjų sutikimas dovanoti mirusiųjų organus transplantacijai. Kai artimųjų sutikimo nėra – procesas neįmanomas. Pasak gydytojos G. Slunksnienės, artimiesiems apsispręsti daug lengviau, kai mirusysis turėjo Donoro kartelę arba buvo išsakęs savo apsisprendimą po mirties aukoti audinius bei organus donorystei. 

Zita Katkienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės
viešųjų ryšių specialistė

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai