Rūkantys bulvare rizikuoja gauti baudą

Rugpjūčio 1-5 dienomis Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyrius kartu su Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistais ir Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Bendruomenės pareigūnais  vykdo prevencinę priemonę „Savaitė be tabako dūmų“. Jos metu akcentuojamos nerūkymo zonos Šiaulių mieste. Visuomenės sveikatos biuro specialistai žmones supažindina su rūkymo žala sveikatai, dalina prevencijai skirtas mažas atminimo dovanėles. Rūkantys draudžiamose vietose asmenys įspėjami. Ypatingas dėmesys skiriamas asmenims, rūkantiems draudžiamose rūkyti vietose Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare bei ten įsikūrusiose lauko kavinėse.

2(1)Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistams didžiausią rūpestį kelia tai, kad nerūkantieji būna priversti kvėpuoti tabako dūmais. Kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru yra vadinamas pasyviu (priverstiniu) rūkymu. Tik 15 % cigaretės dūmo yra įkvepiama rūkant, o likusi dalis pasiskirsto aplinkoje ir gali būti įkvepiama aplinkinių žmonių. Ką įkvepia nerūkantieji, sudaro degančio tabako dūmas ir rūkančiojo iškvepiamas oras. Deganti cigaretė sukelia dvi dūmų sroves: šalutinę, kylančią tiesiai į orą, ir pagrindinę, kurią rūkantis žmogus įtraukia į plaučius. Rūkantieji pagrindinį dūmą įkvepia ir išpučia maždaug 10 kartų. Iš viso tai trunka apie 24 sekundes, tuo tarpu pati cigaretė, degdama apie 12 minučių, visą laiką teršia orą.

Pasyvus tabako rūkymas sukelia akių perštėjimą, nosies gleivinės dirginimą, kosulį, kvėpavimo takų infekciją, savijautos pablogėjimą, nuovargio atsiradimą, darbingumo sumažėjimą, alerginių ligų paūmėjimą, migrenos, bronchų, astmos krūtinės anginos priepuolius. Pasaulio Sveikatos Organizacija perspėja, kad žmonės, gyvenantys su rūkančiaisiais, 25 proc. dažniau serga išemine širdies liga nei tie kurie nesusiduria su pasyviu rūkymu.

Šiauliuose rūkyti draudžiama Prisikėlimo aikštėje, skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės, Beržynėlio parke, Vilniaus gatvėje nuo turgaus iki Šiaulių viešbučio (pėsčiųjų atkarpoje), Dainų pėsčiųjų tako atkarpoje nuo Tilžės iki Dainų gatvės, miesto viešojo transporto keleivių įlaipinimo ir išlaipinimo stotelėse, taksi stovėjimo aikštelėse, masinių renginių metu, kapinėse, viešose prekybos vietose, miesto parkuose ir skveruose, maudymosi sezono metu Rėkyvos paplūdimyje,  Prūdelio paplūdimyje, išskyrus šiose vietose rūkantiesiems numatytas ir ženklais ar užrašais nurodytas vietas.

Viešosios tvarkos ir civilinės saugos skyrius primena, kad atsakomybė už rūkymą draudžiamose rūkyti vietose yra numatyta Administracinių teisės pažeidimų kodekso 185-1 straipsnyje. Pažeidimą padariusiam asmeniui skiriama iki 50 Eur bauda.