Šiauliai

Šiaulių ligoninėje pradedamos atlikti sudėtingos procedūros, skirtos ištirti širdies ritmo sutrikimus

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL) pradedamos širdies radiodažnuminės energijos abliacijos. Pirmasis šios procedūros sulaukė vyresnis nei 60 metų pacientas. Jam atliktas pirmasis invazinis elektrofiziologinis ištyrimas dėl širdies ritmo sutrikimo.

Sudėtingą procedūrą operacinėje atliko apie 180 širdies aritmijų abliacijos operacijų per metus atliekantis gydytojas kardiologas-elektrofiziologas Justinas Bacevičius. Gydytojas sako į Šiaulius atvykstantis ne tik atlikti operacijų, bet ir perduoti savo sukauptą patirtį entuziastingiems kolegoms. Pirmosios procedūros metu operacinėje jam talkino Širdies ir kraujagyslių centro Intervencinės angiologijos skyriaus gydytojas Tautvydas Platūkis, operacinės slaugytojos Laima Kandrotienė ir Vida Vaitekūnaitė, slaugytojo padėjėja Diana Pinskienė. Koordinuoti operacijos eigą pultinėje padėjo inžinierius Valentinas Sitas.

„Pacientas skųsdavosi staigiais aritmijos priepuoliais su širdies susitraukimo dažniu iki 200 kartų per minutę, įtardami, kad tai yra supraventrikulinės tachikardijos sindromas, kaip ir rekomenduoja Europos kardiologų draugijos gairės, reikia tirti invaziniu būdu, kad galutinai patikslintume, kokio tipo aritmija bei skirti atitinkamą intervencinį arba medikamentinį gydymą. Šiandien apsiribojome diagnostine intervencine dalimi, t. y. invaziniu elektrofiziologiniu ištyrimu. Jo metu atmesti pavojingi įgimti papildomo laidumo takų sutrikimai, kas yra itin svarbu pacientui.  Po procedūros vyras sakė besijaučiantis gerai. Daliai pacientų, kaip ir šiuo atveju, klinikinė aritmija operacinėje stimuliuojant ir skatinant neišsiprovokuoja. Įprastai ir kasdieniniame gyvenime tokiems žmonėms aritmija pasireiškia rečiau“, – džiaugiasi gydytojas J. Bacevičius.

„Su operacijoje dalyvavusiu personalu džiaugiamės, kad pavyko pasiruošti metodiškai ir techniškai, Respublikinė Šiaulių ligoninė įsigijo absoliučiai visą bazinę, svarbiausią tokioms operacijoms reikalingą įrangos dalį. Galime profesionaliai fiksuoti ir matyti operacinės ekranuose iš širdies vidaus sklindančius signalus. Įstaiga taip pat įsigijo abliacijų generatorius. Tai yra būtina sąlyga norint pacientams atlikti abliacijas (prideginimus). Taigi visą įrangą įprastiniams ritmo sutrikimams diagnozuoti ir gydyti turime vietoje“, – sako Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojas kardiologas-elektrofiziologas Justinas Bacevičius.

Sustoti neketinama, jau planuojamas kitas etapas – bus įsigyta įranga dar sudėtingesniems ritmo sutrikimams gydyti, t. y. 3D širdies žemėlapiai, kurių dėka judinant kateterius širdies viduje, galima bus anatomiškai atkurti visą širdies paviršių iš vidaus ir galima bus fiksuoti elektrinius signalus bei ieškoti ankstyviausios aritmijos sužadinimo vietos, kad būtent ją prideginti.

Širdies radiodažnuminės energijos abliacijos yra minimaliai invazyvios, atliekamos be anestezijos ir didelių pjūvių.  Pacientai atvyksta ryte, per kraujagysles įvedami kateteriai, sudaromas elektroanatominis žemėlapis, surandamas ektopijos židinys ar kritinės grįžtamojo sužadinimo sritys. Vėliau identifikavus šias zonas, atliekama abliacija  t. y. prideginimas, kuris pašalina širdies ritmo sutrikimą. Yra aprašoma daugybė skirtingų aritmijų iš įvairių lokalizacijų. Jei paminėti keletą, tai būtų prieširdžių virpėjimas, prieširdžių plazdėjimas, kuris gali būti tipinis ar atipinis. Taip pat supraventrikulinės tachikardijos sindromas, kurio dažniausi tipai yra atrioventrikulinio mazgo grįžtamojo sužadinimo tachikardija, įgimtų papildomo laidumo takų tachikardijos, židininės prieširdinės tachikardijos, jungties tachikardijos.

Atskira grupė yra skilveliniai ritmo sutrikimai, kurie susiję su struktūrine širdies liga arba idiopatinės kilmės, sukeliantys tachikardijas ar pavienius permušimus. Kiekvienas atvejis, žinoma, individualus, tačiau abejonių nėra – abliacijų efektyvumas yra itin aukštas.

Operacija vidutiniškai užtrunka nuo 2 iki 4 valandų. Diagnostinė procedūros dalis intrakardinis-elektrofiziologinis ištyrimas, o gydomoji dalis – širdies radiodažnuminė energijos abliacija (prideginimas).

Respublikinė Šiaulių ligoninė tapo ketvirtoji gydymo įstaiga Lietuvoje atliekanti modernias širdies aritmijų prideginimo operacijas. Iki šiol šios buvo atliekamos tik Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos universitetinėse ligoninėse.

Rekomenduojami video
Naujienos iš interneto
Taip pat skaitykite:

Artimiausi Renginiai