Miesto garbės pilietei Gražbylei Venclauskaitei – 104!

Šiaulių miesto garbės pilietė Gražbylė Venclauskaitė atšventė 104 gimtadienį. Šia proga sveikinimus perdavė ir Šiaulių miesto savivaldybė.

Viena vyriausių miesto gyventojų visada gimtadienius švęsdavo itin gausiame sveikintojų būryje. Šį kartą G. Venclauskaitė didesnio šurmulio nepageidavo. Pasidžiaugusi savivaldybės atstovų perduotomis mero A. Visocko gėlėmis, garbės pilietė miesto vadovui linkėjo to, ko ir pačiai šiuo metu trūksta – geros sveikatos.

104-ąjį gimtadienį pasitikusi Gražbylė Venclauskaitė sakė prisimenanti savo pasivaikščiojimus miesto pėsčiųjų bulvaru ir, esant gražiam orui, bent trumpam išeinanti į lauką. Senolė, kaip ir ankščiau, jaučia silpnybę juodam šokoladui, dažnai juo smaguriauja ir dabar.

G. Venclauskaitę sveikino ir Šiaulių „Aušros“ muziejus atstovai. Miesto garbės pilietė Šiauliams dovanojo savo tėvo, Šiaulių burmistro Kazimiero Venclauskio namus Vytauto gatvėje.

Advokatė Gražbylė Venclauskaitė 2000 metais tapo pirmąja Šiaulių miesto Garbės piliete. Jai taip pat suteiktas Pasaulio teisuolio vardas.

GRAŽBYLĖ VENCLAUSKAITĖ gimė Rygoje 1912-05-31 advokato K. Venclauskio ir S. Jakševičiūtės – Venclauskienės šeimoje. I pasaulinio karo metais gyveno Tuloje, po to grįžo į Lietuvą, mokėsi Šiaulių mergaičių gimnazijoje, studijavo teisę Vytauto Didžiojo universitete (1930–1934 m.) 1937 m. apgynė teisininkės diplomą, dirbo Šiaulių ir Joniškio apylinkės teismų teisėja, skyriaus viršininke Teisingumo komisariate, advokate Žemaičių Naumiestyje. 1944–1947 m. – advokatė Kaune, o nuo 1947 m. iki pensijos – advokatė Šiauliuose.

Ypač pažymėtini jos ir jos šeimos (mamos, sesers) darbai, gelbstint žydus, už tai jai (o taip pat ir seseriai) suteiktas Pasaulio teisuolio vardas ir medalis, paskirta Izraelio valstybės parama. Išskirtinis, pagarbos ir dėkingumo vertas jos ir sesers Danutės žingsnis – miestui dovanoti gražūs tėvų rūmai, kuriuose dabar – „Aušros” muziejus, tapo sektinu pavyzdžiu Lietuvos žmonėms.
Garbės piliečio vardas suteiktas 2000-03-09 Šiaulių miesto tarybos sprendimu.