Rudens lygiadienis paminėtas malūnininko sodyboje

Penktadienį Žaliūkių malūnininko sodyboje pasitikta astronominė rudens pradžia – minėtas Rudens lygiadienis. Dėkojant už gerą derlių sudeginti saulės, medžio, ožio simboliai. Kadangi tą pačią dieną minima ir Baltų vienybės diena, 20 val. kaip ir daugelyje kitų pasaulio vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno buvo uždegtas baltų vienybės sąšaukos laužas.
Kūrenant laužą ir kartu dainuojant lietuvių liaudies dainas prie Žaliūkių malūnininko sodyboje buvo prisiminti senieji rudens lygės papročiai. Ugnis, kuri buvo išnešta iš trobos per Kupolines ir vasarą įvairių švenčių metu degė malūnininko sodybos laužavietėje, iš laukų vėl buvo parnešta į malūnininko trobą. Ten išsyk muziejininkai įkūrė krosnį, taip sulaukdami didelio mažųjų šventės dalyvių susidomėjimo.
Apsilankiusieji muziejuje taip pat galėjo žaisti senoviškus žaidimus, apžiūrėti Žaliūkių malūno vidų, pasisupti sūpynėse, supažindintinti vaikus su sodyboje besiganančiais gyvūnais. Sutemus buvo sudegitni Rudens lygiadienio simboliai – saulė, medis, ožys.
Rudens lygiadienis simboliškai užbaigė kalendorinį metų ciklą atspindinčius renginius, vykusius šalia Žaliūkių malūno. Per metus lankytojai buvo kviečiami į Užgavėnes, Atvelykį, Kupolines, Žolinę.
Kadangi tą pačią dieną buvo švenčiama ir Baltų vienybės diena, jos proga kaip ir daugelyje kitų Lietuvos vietų, prie Žaliūkių vėjo malūno buvo uždegtas baltų vienybės sąšaukos laužas. Ugnis – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – mūsų visų vienybė.
Šventės organizatorė – Šiaulių „Aušros” muziejaus Žaliūkių malūnininko sodyba.
Nuotr. Edvardas Tamošiūnas.